O nama
Prodajna mjesta
Aktiviraj e-račun
Newsletter
Karijera
0800 30 630
Zaprati nas:
Prodajna mjesta | 0800 30 630
Kompanija Supernova u saradnji sa Bit Alijansom, organizovala je Smart City Forum, koji je održan 17. decembra u prostorijama Privredne komore Republike Srpske u Banjaluci.
Ovaj značajan događaj okupio je veliki broj stručnjaka iz oblasti digitalne transformacije, predstavnike lokalnih samouprava, obrazovnih ustanova, IT kompanija i međunarodnih organizacija, s ciljem razmjene ideja, iskustava i rješenja za unapređenje pametnih gradova u BiH i regionu.
“Inovativna rješenja za pametne gradove: Digitalna transformacija urbanih sredina i pomoć lokalnih agencija, ministarstava i EU partnera. Uloga javnog i privatnog sektora za cjelokupan eko sistem”, bila je tema prve panel diskusije, koja je održana u okviru Smart City Foruma. Panelisti su bili Lejla Hujdur, ekspert za IoT kompanije m:tel, Ana Lojić, samostalni stručni saradnik za pripremu aplikacija, izradu projektnih prijedloga i praćenje realizacije Gradske razvojne agencije Grada Banja Luka, Nikola Dragović, direktor Naučno tehnološkog parka Republike Srpske i Srđan Bjelić, rukovodilac Sektora za promociju i podršku u prodaji ICT i poslovnih rješenja kompanije Supernova BiH.
Jedan od zakjučaka ovog panela jeste da su potrebna jednostavna pametna rješenja koja prate stil života građana, uz korištenje najboljih praksi i uspješnih modela iz regiona. Učesnici su naglasili važnost saradnje između lokalnih zajednica, privatnog sektora i međunarodnih partnera kako bi se osigurao razvoj prilagođen specifičnim potrebama lokalnih sredina.
Nakon panel diskusije, Zoran Jakovljev, project manager GIZ-a u Srbiji, podijelio je iskustva iz implementacije digitalnih projekata finansiranih od strane EU partnera. Prezentacija je pružila pregled uspješnih praksi iz regiona, naglašavajući ključne faktore koji doprinose održivosti i skalabilnosti digitalnih inicijativa. Poseban fokus stavljen je na izazove i rješenja koja omogućavaju bržu digitalnu transformaciju kroz partnerstva javnog i privatnog sektora.
Zatim je uslijedila prezentacija pod nazivom „Smart building”, koju je održao Damir Savić, šef odjeljenja za prodaju ICT usluga kompanije m:tel, a u okviru koje je pružen uvid u najnovija tehnološka rješenja i inovacije u oblasti pametnih zgrada. Kroz ovu prezentaciju predstavljene su i ključne funkcionalnosti i prednosti koje savremeni pametni objekti donose, uključujući unapređenu energetsku efikasnost, sigurnosne sisteme i automatizaciju procesa, s ciljem unapređenja svakodnevnog života i poslovanja.
Druga panel diskusija bila je pod nazivom “Sinergija za digitilizaciju, IKT i pametne gradove: Nauka, inovacije i tehnologije. Uticaji DIH-a u BiH”. Panelisti su bili Zoran Bojanić, program manager Smart City progama kompanije Lanaco, naš kolega Srđan Bjelić, Gordana Gardašević sa Elektrotehničkog fakulteta u Banjaluci, Goran Rodić – šef odsjeka za ekonomski razvoj u Gradskoj razvojnoj agenciji grada Prijedora i Slobodan Dragičević, sekretar granskog udruženja za IKT tehnologije, rukovodilac IT Centra PKRS i glavni projektant u Privrednoj komori RS.
– Unapređenjem znanja potrebno je razvijati i stvarati dodatne vrijednosti koje će omogućiti veću ekonomsku dobit i ostvarivanje profita koji direktno doprinosi lokalnom razvoju – poručili su, između ostalog, učesnici ovog panela.
Na Smart City Forumu upriličeno je i potpisivanje Sporazuma o partnerstvu između Gradske razvojne agencije grada Banja Luka (CIDEA) i Supernove BiH.
Ovaj događaj je još jednom potvrdio značaj saradnje i razmjene iskustava i znanja između svih aktera društva u kreiranju održivih i inovativnih rješenja za pametne gradove, s ciljem poboljšanja kvaliteta života i razvoja lokalnih zajednica.